Pacific Freedom Fund

Ersan Şen Hukuk ve Danışmanlık Kripto Para

Faaliyet alanları İslam’a daha uygun hale gelebilir ya da tersi olabilir. Bazen ekonominin genel gidişatı sebebiyle faiz geliri ya da gideri artabilmekte ya da azalabilmektedir. Buna bağlı olarak katılım endeksine BİST’ten (Borsa İstanbul) yeni şirketler seçilebilmekte ya da katılım endeksindeki şirketlerden elenenler olabilmektedir. Üstelik bu sistemde hisseleri ya yüksekten alırsam zarar eder miyim diye derdiniz de yok. Çünkü her ay ve yıllarca aldığınız için hemen hemen her seviyeden almış olacaksınız. Başka deyişle alım seviyesinin önemi kalmıyor bir süre sonra.

Ekonomideki tasarruf oranı şimdiki gibi zayıf değil, çok yüksek olurdu. Yetişen her çocuk yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu finansal özgürlüğün ne kadar mühim olduğunu bilerek büyürdü. Ve bizlerden güçlü, bizlerden daha özgüveni yüksek. Bu bir süre sonra ülkenin gücünü bile etkiler. Bu kriterlere uyan şirketlerden ya da bir şirketi belirleyin, ya da iki-üç şirket belirleyin riskinizi yayın. Ama her ay küçükte olsa düzenli olarak bu hisseleri almaya ve biriktirmeye başlayın. Nasıl olsa kendinizden başka herkese ödeme yapıyorsunuz. Bir kere maaşınızı almadan önce devlet vergisini alıyor. Hiper markete gidiyorsunuz Koç’a ya da Sabancı’ya ödüyorsunuz. Araba alıyorsunuz Koç’a ya da Almanlara, Fransızlara ödüyorsunuz. Fatura öderken devlete ya da özel şirketlere ödüyorsunuz. BES’iniz varsa, ya da her ay para biriktirip bir kenara atıyorsanız kendinize ödeme yapıyorsunuzdur.

  • Hayatın her alanında olduğu gibi, bazı yatırımcıların tabiri ile borsada oynanırken (borsada yatırım yaparken) borsada da ancak belirli bir emek harcayarak arzu edilen hedeflere ulaşılabilir.
  • Ancak PD/DD seviyesinin düşüklüğü, hisse senedinde pozisyon almış bir grubun baskısı sonucunda ortaya çıkmış olabilir.

Tabi şirketin zarar etme durumu da ihtimal dahilindedir. Borsadaki durum da birçok şirkette buna benzer. Bize satılan hisseler oranında ortak oluruz. Hisse fiyatlarının yükselmesinden ya da edilen KARdan ortaklığımız oranında pay alırız. Buraya kadar herhalde sıkıntı yoktur değil mi? ” sorusuna cevabınız herhalde olumlu olurdu. Gibi diğer para birimleri, altın, bono ya da faize yatırmayıp TL olarak tutarak ekonomiye destek vermiş oluyorsunuz.

İşte bu aşamada nitelikli hırsızlık suçu gündeme gelecektir. Mağdurun sahibi olduğu kripto paranın zilyetliğini, muhafaza etmesi veya belirli bir şekilde kullanması amacıyla aracı kurum kabul edilen kripto para platformuna bıraktığı düşünüldüğünde, TCK m.155/2’de düzenlenen nitelikli güveni kötüye kullanma suçu gündeme gelecektir. Çünkü hırsızlık suçunda; zilyedinin rızası olmadan taşınır malın kendisine veya başkasına yarar sağlamak amacıyla bulunduğu yerden, platformdan, cüzdandan veya bilişim sisteminden alınması gündeme gelir. “Bitcoin” türü bir sanal malvarlığının çalınmasının kapsamına girebileceği yegane ceza hükmü, bizce TCK m.244/3 değil, m.142/2-e’dir. Çünkü bu son hüküm, bilişim sisteminin kullanılması suretiyle bir başkasına ait malvarlığının çalınmasını suç olarak düzenlemiştir. “Suçta ve cezada kanunilik” prensibine aykırılık olmadığı gibi kıyas yasağının ihlal edildiğinden de bahsedilemez. Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri ortadan kaldırma veya değiştirme fiilleri ise, TCK m.244 kapsamında suç sayılmıştır. Verilerle ilgili hükümler içeren TCK m.244 ile kripto paranın çalınması sebebiyle uygulanacak TCK m.142/2-(e)’yi birbirinden ayrı değerlendirmek gerekir. Bilişim sistemlerinin kullanılması vasıtasıyla hırsızlık suçu nasıl işlenebilir? Elbette ticari sırların izinsiz ele geçirilmesi TCK m.239’da, bilişim sisteminde bulunan verileri başka yere gönderme TCK m.244’de, banka veya kredi kartının izinsiz ele geçirip kötüye kullanma TCK m.245’de suç sayılmıştır. Esasında “Bitcoin” türü doğrudan “para” sayılan, yani kendisi iktisadi değer ifade eden ve bu şekilde el değiştiren kripto varlıkların, yani dijital değerlerin bu üç ceza normunun dışında tutulması gerektiği söylenebilir.

Endeksin kısa vadede (yarın, bir ay sonra, 1 yıl sonra) ne kadar düşeceğini ya da yükseleceğini bilemesem de, bulunduğumuz durumda artık çok da pahalı olmadığımızı düşünüyorum (kuyruk riskleri hariç). Bu site internet deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanmaktadır. Siteyi görüntülemeye devam ederek Gizlilik Politikası’nı onaylamış olursunuz. Bu geçen zamanda ona bu fikri, bu vizyonu vermek ise sizin göreviniz. Yatırım yapmanın ne kadar önemli ve güzel bir şey olduğunu bu süre içerisinde ona siz anlatacaksınız. Ona finansal okur yazar olmasını öğreteceksiniz. Bugünlerden daha çok yarınların önemli olduğunu ona siz söyleyeceksiniz. Sizin onun için yaptığınız bu tasarrufu har vurup harman savurmaması gerektiğini bilecek. Büyük aile servetleri, büyük hanedanlıklar böyle oluşur.

Bu meseleler bile, yakın zamanda doğmuş kripto para sisteminin tipik sorunları olarak gözüktüğünden, bu alana hukuk kuralları ile el atılıp düzenin sağlanması gereğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Çünkü önemli olan, hukuka aykırılıklar ve suçların işlenmeden önlenmesi, bu yolla kişi hak ve hürriyetlerinin korunmasıdır. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve mali kaynaklarının tespit edilmesinde yaşanan zorluk, sistem vasıtasıyla suç işlenmesini kolaylaştırmaktadır. Sistemin şu anda, uyuşturucu ticareti, internet üzerinden kumar oynanması, kara para aklama gibi fiillerin işlenmesinde kullanıldığı bilgisi bulunmaktadır. Örneğin; FBI tarafından yürütülen çalışmalarda, yabancı bir internet rokubet üzerinden uyuşturucu alım satımının yapıldığı ve bu alışverişlerde kripto para sisteminin de kullanıldığı tespit edilmiş, siteye erişim engellenmiş ve internet sitesinin sahibi hakkında ceza soruşturması başlatılmıştır. Şu an için kripto para, e-ticaret adı ile bilinen internet ortamında yer sağlayıcılar tarafından açılan ve bir anlamda “AVM” olarak tanımlanan alışveriş merkezlerine benzeyen sitelerin içinde yer alan sanal mağazalarda alıcı satıcılar arasında kullanılan bir değerdir. İnternet ortamında yapılan alım satımlarda kullanılan kripto para, gerçekte elle tutulup gözle görülmeyen, herhangi bir matbaa veya darphanede basılmayan para karşılığı değerdir.

Yukarıda belirtilen kurallara uygun olarak belirlenen şirketlerin hisse senetleriBIST Katılım Tüm Endeksinioluşturur. Daha sonra bunların içinden işlem hacmi ve dolaşımdaki hisse senetlerinin piyasa değerleri en yüksek olanlar seçilerek aşağıdaki 4 endeks belirlenir.BIST Katılım 30BIST Katılım 50BIST Katılım 100 BIST Katılım Tüm Tüm endeksler için Mayıs-Eylül ve Ekim-Nisan olmak üzere 2 endeks dönemi vardır. Ana faaliyet alanı uygun olan şirketlerin senetleri direkt olarak helal hisseler kategorisinde yer almaz. Günümüzde faizsiz geliri olmayan ya da borcu bulunmayan şirket nerdeyse yok gibidir. Faaliyet alanı uygun olan şirketlerin bilanço detaylarına bakılarak faaliyet-dışı gelirler ve faiz gelir/gider durumu incelenir. ALARK’ta bence her şey yolunda fakat yüklü ortak satışları ve üzerine 4.2 milyon lot daha hisse senedinin satılmaya hazır hale getirilmesi ile hissenin üzerinde baskı oluştu. Şirket ciddi para kazanmaya ve bu paraları da yatırıma yönlendirmeye devam ediyor. 12 ay ileri F/K’sı çok daha düşük yani seneye çok büyük olasılıkla kârını daha da arttıracak. Analistler tarafından ise kârının büyük çoğunluğu bankalardan gelen holdinglerle aynı kefeye konuyor ve bu F/K’lar haklı çıkarılmaya çalışılıyor. Uzun vadede şirketin kârlılığı ve hisse performansı arasında olumlu bir ilişki vardır. Kripto para sistemi ise, bir kişi veya bir kurum tarafından değil, sisteme üye olan kullanıcılar tarafından kullanılmakta ve yönlendirilmektedir. Sistem bir tür akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar gibi düşünülebilir.

Böylece kanun koyucu; internet ve bilişim sistemlerinin kullanmak suretiyle hırsızlık suçunun işlenmesi halinde, internet ve bilişim sistemlerine duyulan güvenin korunmasını, bu gibi sistemlerin öneminin ve kullanımının artırılmasını amaçlamıştır. Kripto paranın değeri, kullanıcıların arz ve talep durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle sistem, aynı zamanda bir tür sanal borsa olarak kabul edilebilir. Devletlerin; kripto parayı elektronik para olarak tanıması ve bu sistemin yaygınlaşması halinde, bu tür paraların değeri daha da artabilir. Örneğin bir X hissesi PD/DD (piyasa değerinin defter değerine oranı) rasyosu ile 0.3 seviyelerinde sürünüyorken bu şirketin faizli borçları çok yüksek görünebilir.

Kripto para sistemi, gerçek kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından oluşturulan bir uygulamadır ve şu an Dünya üzerinde birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Uygulamayı oluşturan kişi, bu uygulamanın yöneticisi konumunda değildir. Uygulama, bireylerin gerçekleştirdiği işlemlerle kendiliğinden yürümektedir. Uygulamanın çalışma şekli gereğince, bir kişinin veya kurumun yönetiminde olması mümkün olmadığından, 6493 sayılı Kanun hükümleri kripto para sistemi için tatbik edilemeyecektir. Kripto paralar şifrelenerek oluşturulan adreslerde muhafaza edilmektedir. Kullanıcılar; sistem üzerinde sanal cüzdanlar oluşturup, kripto paraları bu cüzdanlarda saklamaktadır. Sistem üzerinden yapılacak kripto para transferleri, kullanıcıların cüzdanlarında bulunan kripto para miktarı ve kullanıcıların sistem üzerindeki tüm hareketleri, “blockchain/blok zinciri” denilen ve kripto para değişimine hizmet eden bir tür sanal deftere kaydedilmektedir. Blokchain sistemiyle oluşturulan sana defterin kendisine özgü bir kimliği bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *